Saw Palmetto

Saw Palmetto (Serenoa repens)

Rostlina Saw Palmetto (taktéž Serenoa plazivá, Serenoa repens nebo Palma trpasličí) byla již po staletí hojně využívána indiány v Severní Americe pro své léčebné účinky, přičemž moderní medicína ji objevila až kolem roku 1990. Jedná se o malou keřovitou palmu s dlouhými rozvětvenými listy a tmavě červenými plody. Je prokázáno, že někteří její jedinci mají více než 700 let.

Samotné plody rostliny jsou její nejvzácnější částí. Jsou totiž velmi bohaté na kyseliny a fytosteroly, které mají hormonální dopad pro lidské tělo. Dlouhodobé studie zcela jasně prokázaly negativní korelaci mezi rostlinou Saw Palmetto a mužskými symptomy plešatění. Z toho vyplývá, že pokud si začínáte všímat toho, že vaše vlasy pomalu ale jistě řídnou, pak vám účinné látky ze Saw Palmetta mohou opravdu pomoci zvrátit běh času na svou stranu. V praxi bylo prokázáno, že extrakt z plodů zpomaluje, či úplně zastavuje vypadávání vlasů či dokonce mnoho mužů i žen zaznamenalo nárůst vlasů nových.

Ovšem nejen pro zastavení vypadávání vlasů je Saw Palmetto dobrá. Díky tomu, že působí na endokrinní systém, také účinně pomáhá při prostatických obtížích, menstruačních bolestech a bolestech při zánětech vaječníků. Rovněž má anabolické účinky a působí jako afrodiziakum, také při prevenci proti rakovině prostaty, redukuje možnost onemocnění ledvin, má vliv na růst svalové tkáně a příznivě ovlivňuje imunitu. Naopak co se týče vedlejších účinků, ty nebyly u Saw Palmetta prokázány.