Vlasy a jejich růst

Vlasy jsou produkty kůže stejně jako nehty nebo potní a mazové žlázy. Rostou z vlasové cibulky (váčku, folikulu), která je uložena v podkoží.

Vlasy a jejich růst

Na dolní rozšířenou část vlasu – cibulku – nasedá vlasová papila, ve které se nacházejí jemné cévy (vlásečnice, kapiláry), jež zajišťují zásobování růstové zóny (matrix) živinami a jinými látkami důležitými pro zdravý růst vlasů.

Samotný vlas tvoří tři stavební vrstvy:

Tři stavební vrstvy

Medula – dřeň (1)
je kanálek uprostřed vlasu obsahující pigment a ovlivňující lesk vlasů. Jemný vlas se skládá pouze z kutikuly a kortexových buněk, silnější vlas může oproti tomu obsahovat i medulu.

Kutikula – vnější vrstva (2)
obklopující vlas, její funkcí je ochrana vlasu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Je velmi pevná, takže odolává mechanickým vlivům, jako je například česání. Díky ní se vlas leskne a vypadá zdravě.

Kortex – vlasová kůra (3)
tvoří většinu vlasu (až 80 %) a určuje jeho sílu, pevnost a pružnost. Je tvořena neživými zrohovatělými protáhlými buňkami, které se podélně seskupují do lamel a jsou spojeny mezibuněčným tmelem. Kortex obsahuje pigmentová zrna dávající vlasu barevnost.