Androgenní alopecie

Trápí vás vypadávání vlasů a tvorba koutů? Androgenní alopecie je nejčastější komplikace, která postihuje obrovskou část především mužské populace, ale ani ženy nejsou zcela mimo nebezpečí. Tento problém je dán geneticky a není zapříčiněn nevhodnou péči, stresem nebo jinou příčinou.

Androgenní alopecie – noční můra mužů

Jedná se o progresivní řídnutí vlasového fondu. Tato vlasová porucha má svůj specifický průběh. Během tohoto procesu dochází k urychlení průběhu životního cyklu vlasu, postupně se zmenšuje vlasový folikul, rostou stále jemnější vlasy a urychluje se proces jejich vypadávání.

Androgenní alopecie – postrach pouze pro hrstku žen
Jak již bylo zmíněno, tato komplikace dokáže potrápit také ženskou populaci. Jejich výhoda oproti mužům spočívá ve faktu, že klinické projevy bývají mírnější, vlasy zcela nemusí vypadávat, ale většinou pouze výrazně prořídnou.

ESTETICKÉ FAUX PAUSE – Plešatění

Androgenní alopecie

K plešatění dochází specifickým způsobem. Nejznámější klasikou u mužů je zřetelný ústup vlasové hranice nad čelem, tvorba koutů a řídnutí vlasů na temeni hlavy. S progresí alopecie dochází později k tvorbě pleše na vertexu a zbylé vlasy vytvářejí pouze tenkou korunu nad krkem, směrem ke spánkům.

Plešatění mužského typu (male androgenetic alopecia, MAGA)

MAGA je nejčastějším typem řídnutí nebo celkové ztráty vlasového porostu u mužů. Plešatění může začít již v mladém věku – už v pozdní adolescenci.
Na toto plešatění mají vliv tři hlavní faktory – dědičnost, hormony a věk.

TESTOSTERON – HORMON ÚTOČICÍ NA VLASOVÝ FOLIKUL

Hormon testosteron a jeho více aktivní metabolit – dihydrotestosteron neboli DHT se váže na androgenní receptory ve vlasovém folikulu. Tato vazba spouští určité buněčné procesy, které vedou ke zkrácení anagenní fáze životního cyklu vlasu. Tyto důvody zapříčiní, že vlas rychleji přejde do telogenní fáze a následně vypadne. S postupujícím časem dochází ke zmenšování vlasového folikulu a růstu jemnějších a kratších vlasů v postižené oblasti.

GENETIKU NELZE OŠÁLIT!

Genetika ovlivňuje nejen čas, kdy a který vlas vypadne, ale zároveň má vliv i na finální počet vlasových folikulů, které získáme již při narození. Tento počet není během života zvýšit, ale je možné vlasové folikuly podpořit správnou výživou.